Soğutma

MERKEZİ SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Merkezi soğutma sistemleri VRF, VRV ve VRS olarak adlandırılan konut ve ticari mekanlara yönelik merkezi klima sistemleridir. Merkezi klima sistemleri soğutma ve ısıtma amacıyla dış ortamlara kurulan vrf sistemleri ile sağlanmaktadır. Merkezi soğutma amacı ile kurulan bu sistemlerde öncelik enerji tasarrufudur. Alışveriş merkezi, hastahane plaza ve otellerde çokça tercih edilmektedir.

Merkezi klima sisteminin avantajı bireysel klimalara göre daha büyük alanları daha az enerji tüketerek ısıtmak veya soğutmaktır. Merkezi soğutma sistemleri hızlı ve kolay kurulumu, düşük işletme ve ilk yatırım maliyeti ile bütçe dostudur. Merkezi soğutma sistemleri kurulumu için yerleştireceğiniz bölgenin keşfini uzman ekibimizle birlikte yapıyoruz.

Merkezi Soğutma Sistemleri birden fazla soğutulacak alanın soğutma makinelerinin tek bir merkezde toplanmış halidir. Enerji tasarrufu ve montaj kolaylığı sağlayan en etkin soğutma sistemidir. Ürün özel ihtiyaca çözümler üretecek şekilde butik olarak üretilmektedir. Merkezi soğutma sistemleri her bir soğutma noktasından gelen soğutma ihtiyaçları sinyalleri için her defasında yeni bir kompresör devreye girmeden o an çalışan kompresör/kompresörlerin mevcut kapasitesinden faydalanılır. Bu sayede %20 – %30 arasında bir elektrik tasarrufu sağlanır. Bu esasta sistem kendisini 4-5 yılda amorti eder. Bu üniteler sağlam bir şasi üzerine titreşim önleyici elemanlar ile çeşitli büyüklükteki kompresörlerin paralel bağlanmasından oluşmaktadır. Bu kompresörler, sistemin büyüklüğüne göre 0,5 HP gücündeki 2 silindirli kompresörlerden 80 HP gücünde 8 silindirli kompresörlere kadar oluşabilmektedir.

Merkezi soğutma sistemleri, bireysel sistemde, soğutucular ile her soğutma grubuna (condensing unit) çekilen boru hatları yoğun-karmaşık bir tesisat oluşturur. Merkezi Soğutma Sistemlerin ise ana hattan soğutuculara alınan materyallerle tesisat daha basitleştirilmiştir. Bu tesisatın inşası ve daha sonra muhafaza edilmesi merkezi sistemde daha kolaydır.

MERKEZİ SOĞUTMA SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ

Merkezi soğutma sistemleri alt başlıklar olarak; değişken debili soğutma sistemleridx soğutma sistemleridvm klima sistemlerivrv klima sistemlerirooftop soğutma sistemlerivrf klima sistemlerichiller soğutma sistemleri şeklinde ayrılmaktadır.

×

Merhaba!

WhatsApp ile bize ulaşmak için aşağıdaki temsilcimizi tıklayın.

E-Posta: info@turkun.com

× Whatsapp İletişim